In totaal staan er ruim 3.000 vaste flitspalen in België, terwijl Nederland er 'slechts' 1.500 telt. De kans dat je wordt geflitst is in België dus significant hoger. Ter vergelijking: in Brazilië, de wereldkampioen flitspalen, staan bijna 19.000 exemplaren. Italië volgt met 12.000 stuks, maar daar word je meestal vooraf gewaarschuwd.
Snelheidsboetes België versus Nederland
Vergelijking boetebedragen per snelheidsovertreding
| Overschrijding | Bebouwde kom B/NL | Buiten bebouwde kom B/NL | Snelweg B/NL |
|---|---|---|---|
| 10 km/h te hard | € 53 / € 93 | € 53 / € 87 | € 53 / € 81 |
| 20 km/h te hard | € 163 / € 248 | € 113 / € 237 | € 113 / € 223 |
| 30 km/h te hard | € 273 / € 435 | € 173 / € 413 | € 173 / € 380 |
De Belgische boetes zijn merkbaar lager dan in Nederland. Een snelheidsovertreding van 30 kilometer per uur kost je in België € 273 binnen de bebouwde kom, terwijl je in Nederland € 435 betaalt.
Bij zwaardere overtredingen gelden andere regels. In Nederland komt het Openbaar Ministerie in actie vanaf 31 kilometer te hard. In België krijg je tot 39 kilometer per uur een standaardboete, daarboven bepaalt de rechter de straf.
Let wel op: bij verzwarende omstandigheden kunnen de boetes in België hoger uitvallen. Dit geldt bijvoorbeeld voor snelheidsovertredingen bij scholen, speelplaatsen of zebrapaden.
Deze overtreding heeft grote gevolgen
Waar je in België écht voor moet oppassen is handheld bellen. De boete van € 174 valt nog mee vergeleken met de € 430 die je in Nederland betaalt. Maar er zit een veel vervelender addertje onder het gras.
De Belgische politie mag bij handheld bellen namelijk direct je rijbewijs innemen - voor maar liefst 15 dagen. Dat kan je vakantieplannen behoorlijk in de war schoppen, zeker als je nog door moet rijden naar je eindbestemming in Frankrijk of Spanje.
De kernboodschap is dus helder: de Belgische snelheidsboetes zijn milder dan in Nederland, maar je loopt wel twee keer zoveel risico om geflitst te worden. En blijf absoluut van je telefoon af tijdens het rijden, tenzij je bereid bent om twee weken vast te zitten in België.







